Blog
19 lip 2018

Kłęby pary spod maski? Problemy z układem chłodzenia w trasie

Dużym zaskoczeniem dla kierowców jest często awaria układu chłodzenia. Nie można jej przewidzieć, często zdarza się niespodziewanie i niestety w najmniej odpowiednim momencie, np. w trasie podczas podróży na wakacje. Spod maski wydobywa się para wodna, która przypomina dym. Przyczyn może być wiele - awaria chłodnicy, termostatu lub pompy wody. Co możesz więc zrobić, aby silnik się nie przegrzał? Pomoc Drogowa z Wrocławia podpowiada, jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji.

Odpowiednia temperatura w samochodzie

Włącz ogrzewanie w swoim samochodzie i zjedź możliwie jak najszybciej na pobocze lub inne bezpieczne miejsce. Ustaw ją na maksymalną wartość, dzięki czemu możesz skutecznie obniżyć temperaturę samochodu o 20 st. Celsjusza. Koniecznie oprócz ogrzewania włącz też wentylatory. W ten sam sposób postępuj zarówno w chłodny, jak też upalny dzień.

Otwórz maskę

Stojąc w bezpiecznym miejscu, możesz otworzyć maskę, jednak rób tego od razu całkiem - na początku uchyl ją delikatnie. Pozwoli Ci to na zwiększenie przepływu powietrza w komorze silnika. Nie odkręcaj korka chłodnicy oraz wlewu zbiornika wyrównującego, ponieważ tworzące się tam ciśnienie może wywołać wybuch wrzącej płynu lub pary prosto w Twoim kierunku. Nasza pomoc drogowa z Wrocławia zawsze podczas zgłaszania tego typu problemu zwraca szczególną uwagę na to zagrożenie.

Wyłącz silnik

Jeżeli widzisz, iż płyn ucieka z układu, natychmiast wyłącz silnik, dzięki czemu ograniczysz straty. Czy w przypadku awarii układu chłodzenia możesz działać na własną rękę? Jeżeli masz taką możliwość, możesz spróbować uzupełnić deficyt wodą destylowaną, a następnie dostać się do najbliższego warsztatu w celu dokonania naprawy. Nie ma jednak gwarancji, że dotrzesz do mechanika o własnych siłach. Samochód z uszkodzonym układem chłodzenia nie pracuje prawidłowo, jego dalsze użytkowanie może wywołać pogłębianie się problemu, a nawet usterkę innych elementów pojazdu. Bezpieczniej będzie zawiadomić pomoc drogową, która w krótkim czasie przyjedzie na wskazane miejsce i przetransportuje na autolawecie Twój samochód do warsztatu.

W razie potrzeby służymy pomocą. Od lat działamy w branży pomocy drogowej w obrębie Wrocławia i okolic. Zapewniamy konkurencyjne ceny.

Wszystkie wpisy

Zaufaj nam

Tak jak zrobiło to ponad 300 osób w ubiegłym roku.

Holowanie Wrocław

Pomoc Drogowa
Holowanie
Wrocław

660 703 567

Zadzwoń! Jesteśmy pod telefonem całą dobę - 24h, 7 dni w tygodniu!

Skontaktuj się z nami