Blog
15 mar 2019

Prawidłowe sygnalizowanie postoju awaryjnego

Kiedy podczas trasy samochód wyraźnie komunikuje nam, że nie jest w stanie prawidłowo i bezpiecznie kontynuować jazdy, jesteś zobowiązany do postoju. W takich sytuacjach koncentrujemy się na sprawdzeniu ewentualnej usterki, zapominając, że powinniśmy dobrze i zgodnie z przepisami oznaczyć samochód podczas postoju. Dotyczy to także stłuczek i wypadków. Pomoc drogowa z Wrocławia zwraca szczególną uwagę na prawidłowe sygnalizowanie postoju awaryjnego.

Artykuł 50. kodeksu drogowego

Zasady prawidłowego sygnalizowania postoju awaryjnego zostały uwzględnione w artykule 50. kodeksu drogowego. Kierowca musi stosować się do przepisów, które nakazują odpowiednie oznaczenie pojazdu silnikowego podczas postoju na skutek usterki, wypadku lub stłuczki. Dotyczy to dróg ekspresowych, autostrad oraz wszystkich innych dróg utwardzonych. Jeżeli jesteś zmuszony do postoju na jezdni poza obszarem zabudowanym oraz w miejscu, w którym samochód nie jest dobrze widoczny z wymaganej odległości - również masz obowiązek we właściwy sposób zasygnalizować swój postój. Podobnie należy postępować w obszarze zabudowanym w miejscach, w których postój jest zabroniony.

Sygnalizowanie postoju zgodnie z obowiązującym prawem

Pomoc drogowa z Wrocławia informuje, że sposób w jaki powinno się sygnalizować postój, zależy przede wszystkim od rodzaju drogi. Należy pamiętać o obowiązującej zasadzie, że pojazd musi być oznaczony przez cały czas – zarówno w momencie, kiedy jest unieruchomiony, dokonywana jest naprawa lub oczekujemy na holowanie z Wrocławia lub miasta, które znajduje się najbliżej miejsca, w którym doszło do awarii lub wypadku.

Na autostradzie i drodze ekspresowej należy włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od samochodu. W obszarze zabudowanym postępujemy w podobny sposób, jednak trójkąt musi znaleźć się na wysokości maksymalnie 1 metra. W przypadku pozostałych dróg - trójkąt ustawiamy w odległości od 30 do 50 metrów od stojącego auta.

Brak oznakowania pojazdu to ryzyko zapłaty mandatu w wysokości 150 złotych. Zasygnalizuj zatem postój w odpowiedni sposób, napraw usterkę lub zawiadom pomoc drogową z Wrocławia.

Wszystkie wpisy

Zaufaj nam

Tak jak zrobiło to ponad 300 osób w ubiegłym roku.

Holowanie Wrocław

Pomoc Drogowa
Holowanie
Wrocław

660 703 567

Zadzwoń! Jesteśmy pod telefonem całą dobę - 24h, 7 dni w tygodniu!

Skontaktuj się z nami